81 - 100 av 302
1...456...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2016

Klubbad för

RING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca Tw-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 10,6 g

Utrop: 6 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, en briljantslipad diamant och 12 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS,ett par av de mindre diamanterna har nagg, stl ca 15 mm, vikt 3,0 g.

2 200 kr

Utrop: 1 900 kr

RING, 18K guld, korall, ryska stämplar, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, korall något lös.

Utrop: 2 100 kr

3 MATSKEDAR, silver, modell slät med ryggås, Stephan Halling, Örebro, 1784, Nils Ljungberg Örebro, (1752-1788)(1794), Hans Langberg, Söderhamn, 1790, längd 20,3-21,5 cm, vikt 166,3 g, ägargravyr, skedskålar något tunna på höger sida, slitage.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 16,6 g.

Utrop: 8 300 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/silver, pärla ca 4,6 mm, 8 mediumslipade diamanter ca 0,80 ctv, 6 gammalslipade diamanter4 ca 0,07 ctv, ca TW(G)-TCr(I)/VS -SI, stl 15,25 mm, vikt 2,3 g

4 800 kr

Utrop: 5 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 safirer ca 0,70 ctv, 64 briljanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/VS-SI stift/clips, vikt 6,6 g.

Utrop: 4 800 kr

CARMOSÉRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(L)/SI1, 7 gammalslipade samt 1 briljantslipad diamant ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/SI-P, carréslipade safirer, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, safirer saknas i ringens utkant, en diamant med skada, i övrigt mindre nagg.

6 600 kr

Utrop: 7 300 kr

RING, 18K guld/vitguld, ametist, 4 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 11,6 g.

Utrop: 3 600 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 55 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS, en SI, längd 17,8 cm, vikt 13,0 g.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-TCr/SI-P, 12 svarta diamanter ca 0,24 ctv, diameter 1,7 cm, vikt 8,2 g, stift, en diamant är skadad.

Utrop: 14 000 kr

RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade och 1 mediumslipad diamant 2,03 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, 14 svarta diamanter ca 0,28 ctv, Gabrielsons Guldsmedja Stockholm 1992, stl 18,5 mm, vikt 9,2 g, en briljantslipad diamant är skadad.

Utrop: 16 200 kr

Silver Etui

CIGARRETUI, silver, av rektangulär form med borstad yta, Jugend, Luis Kuppenheim, Pforzheim, omkring 1905, längd 12,1 cm, vikt 178,9 g, gravyr, liten buckla.

Utrop: 700 kr

Silver Vas

VAS, silver, av cylindrisk form med graverad festong, på rund fot, Ivan Khlebnikov, Moskva, 1894, med rysk kunglig hovleverantör stämpel, höjd 13,8 cm, vikt 203,2g, mindre buckla, porositet på fot, fot något sned.

2 800 kr

Utrop: 3 000 kr

BÄGARE, silver, av konisk form, graverad blom och lövdekor, Turkiska stämplar, före 1923, höjd 19,2 cm, vikt 159,7 g, mindre buckla.

700 kr

Utrop: 800 kr

RING, 18K, matterad yta, briljant ca 0,68 ct, ca TW(G)/SI1, stl 19,75 mm, vikt 8,9 g.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, enligt gravyr, ca W(H)/VS-SI, svensk importstämpel, stl 17,50 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 5 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, vikt 5,5 g, huggies

3 600 kr

Utrop: 4 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca W(H)/VVS-VS, vikt 1,3 g, stift

Utrop: 17 000 kr

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, medaljong med fleuron, utsvängd kvadratisk fot, sen-gustaviansk, Anders Fredrik Weise, Stockholm 1800, höjd 11,4 cm, vikt 232 g, lagning på fotring, mindre bucklor, slitage.

5 100 kr

Utrop: 3 000 kr