Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2016
Smycken Medaljong
MEDALJONG/BROSCH, 18K guld, oval form med stiliserad dekor, 5 halvpärlor, öppnas med plats för 2 foton, omkring 1875, vikt 18,8 g, nål 14K guld, spår av porositet, slitage.
BROSCH, 18K guld, stiliserat löv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/VS, längd 7,0 cm, vikt 11,7 g, slitna klor, diamant med skada under klo.
DIAMANT, kuddslipad, 1,02 ct, TCr(I)/VS1, HRD Stenkuvert 16008272003, förseglad.
RING, 14K guld, briljant ca 0,60 ct, ca Cr(J)/SI2, 59 diamanter (21 bag + trapets ca 1,20 ctv, 8 bag ca 1,40 ctv, 30 brilj ca 1,40 ctv) ca 4,00 ctv, ca Cr-TCa/VS, några SI, stl ca 17 mm (2 kulor lödda på skenans insida), vikt 11,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, brun stjärnsafir, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca W/VS, en sten skadad, stl 17,5 mm, vikt 4,1g.
RING, 18K guld, graverad skena, 1 briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TCr(I)/VS, 8 rosenslipade diamanter, Stockholm 1913, stl 22 mm, vikt 5,7 g, etui.
ARMBAND, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca Ca/VS- SI, stl 17 cm, vikt 30,7 g
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)-W(H)/VS, vikt 2,5 g
SERVERINGSBESTICK, 1 par, silver, köttgaffel och kniv, Franska stämplar (1838-1972), total vikt 269,4 g, stålblad, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca J(CR)-K(TCa)/SI2-P1, stift, vikt 1,3 g.
RING 18K, guld, kunzit 72,34 ctv, ursprung Afganistan, 14 briljanter 0,37 ctv, ca W/VS, cert nr; 9123TO Amayani, stl 17,5 mm, vikt 31,8 g, box.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI-P, 68 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,9 g
BROSCH/HÄNGE, camé med blommotiv, 18K guld, stockholm 1961 längd 6 cm, bredd 4,5 mm vikt 21,1g.