Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 maj 2016
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 24K guld, 2 cabochonslipade granater, vikt 7,9 g.
STEPHAN WESTERSTRÅHLE, bägare, silver, Västervik 1761, höjd 9 cm, vikt 64,3 g, mindre bucklor.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter 0,1275 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, delvis rodierade, 22 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca W(H)/SI-P1, huggies, vikt 9,7 g.
BROSCH, 18K guld/platina, pärla, rosenstenar, skador på rosenstenar, Guldsmedsaktiebolaget, Malmö 1915, längd 6 cm, vikt 4,8 g.
RAUFF, ring, silver/guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17,25 mm, vikt 11,2
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11-11,5 mm, nästan runda, lås i förgyllt sterling silver, längd 45 cm, vikt 72,2 g, knuten.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade grå sötvattenspärlor ca 10,5 mm, vikt 4,4 g, krok.
COLLIER, silver, odlade barocka sötvattenspärlor, paste, längd ca 128 cm, vikt 69,8 g.