Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 maj 2016
SPORRONG, smyckeset, 3 delar, förgylld mässing, blå emalj, tre kronor, armband, brosch, ett par manschettknappar.
TRANCHERBESTICK, 3 delar, silver/metall, Emile Puiforcat Paris Frankrike, omkring 1900, längd 21,5-32 cm, originaletui.
Ädelstenar Övrigt
36 PERIDOTER, 67,80 ct totalt, triangelslipade, slitna fasettkanter, några nagg, sprickor och håligheter.
FLORA DANICA, manchettknappar, förgyllt silver, persilja, Danmark, vikt 16,1 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter och 32 åttkantslipade diamanter 1,99 ctv enligt gravyr, ca W-CR/VS-P, 5 åttkantslipade är skadad, svaga och slitna fattningar, ringskenan är av och har en oval form, stl 18,5 mm, vikt 9,5 g.
3 HÄNGEN, 18k vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/VS, vikt 3,7 gram, 2 små öglor på vardera.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 3,25 - 7,25 mm, lås i 18K guld med odlad pärla och paste, säkerhetskedja, längd 52,5 cm.
2 PAR ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, vit och lila emalj, Davis Andersen Norge, clips, vikt 9,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamant 0,26 ct, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 2,4 g, gravyr.