Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 maj 2016
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ametister, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 3,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld med 2 st cabochonslipade granater 2,52 ctv, 6 briljanter 0,07 ctv, G(TW)/VS-SI , stift,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,14 ct, TW/VVS, stl 15,75 mm, vikt 2,1 g, Stockholm 1975.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,30 ct, ca TCr(I)/P3, mindre skada och 2 naturaler på rondisten, stl 15,75+ mm, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca W/P1, stl 16,5 mm, stämplad R&E Stockholm 1956, vikt 2,6 g.
COLLIER, 18K guld, safir, briljantslipad diamant 0,02 ct, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 7,0 g.
DOSA, silver, invändigt förgylld, Österrike 1830-tal, 9x4 cm, vikt 139,1 g, mindre bucklor.
STEN & LAINE, collier, sterlingsilver, bergkristall, Finland 1988, längd 41,5 cm, vikt 20,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, gravyr, Sofia Bergkvist, Stockholm 2002, vikt 13,1 g.