Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 maj 2016
BROSCH, silver, natursten, tupp, Gerdt Hartvig Sandqvist Stockholm 1957, 4 x 3,2 cm, vikt 20 g, nagg.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K guld, odlad pärla ca 8,5 mm, 9 briljanter ca 0,12 ctv, W/SI, vikt 1,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,4-5,8 mm, gulmetallås, längd 42 cm
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/rodierat guld, briljantslipad diamant 0,19 ct enligt gravyr, ca TW/VS, längd 42 cm, venezialänk, hänget stämplat GFAB, vikt 3,4 g, kedjan är lagad vid låset, svensk importstämpel.
RING, 18K vitguld, ca 120 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade pärlor,6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stift/clips, vikt 9,6 g.
RING, 18K vitguld, bruna och vita briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,4 g.
ARMBAND, 14K guld, 140 briljantslipade diamanter ca 4,30 ctv, ca W/P 3, 22,6 g, en sten saknas.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,25 ct, ca TCa/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g.