Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 mediumslipade diamanter ca 0,25 ctv TW/SI-P, 2 rosenslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g
RING, 18K vitguld 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,2 g, nagg på en diamant.
RUBINRING, 14K, guld, vikt 2,6 g, rubin ca 0,30 ctv diamanter låg kvalitet, stl. 16,5 mm
RING, 14K vitguld, ametist, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 14K vitguld, droppslipad rosa turmalin ca 1,50 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
ARMBAND, 18K guld, ankar, stämplemärkt både C.G. Hallberg samt Sven Huldin Svenskt Guldarbete, Stockholm 1960, längd ca 17 cm, vikt 33,4 g
Visa varaSilver Matsilver
GEORG JENSEN, bestickservis, Cactus, 89 delar, sterlingsilver, 12 matknivar (23 cm), 12 matgafflar (18,4 cm), 12 lunchgafflar, 12 soppskedar (15,7 cm), 12 dessertskedar, 12 smörknivar, 12 Teskedar/barnskedar (15,1 cm), 2 Buljongskedar (13,7 cm), 1 såsslev, 2 saltkar med glasinsats, Design Gundorph Albertus 1930, Danmark 1930-50-tal.
RING, 14K vitguld, blå topas, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 4,8 g, topasen sitter aningen löst i fattningen.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 4 blå safirer, pärlemor, Petterssons Eftr, Stockholm 1928, vikt 5,6 g.
BONBONIERE, silver, lock prytt med krona, Löfman för Markströms Uppsala 1984, höjd 7,5 cm, vikt 70,0 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/SI2-P1, 22 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g.