Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
RING, 18K vitguld, 15 briljanter och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,47 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, 3 smaragder ca 0,16 ctv, ALTON, Falköping 1974, stl 17,75 mm, vikt 7,2 g.
JULGRANSSTJÄRNA, 2 stycken, sterlingsilver, Christmas 1971 & 1973, Gorham, England, vikt 43,4 g, dustbag, ask, smärre bucklor
JULGRANSSTJÄRNA, sterlingsilver, Christmas 1973, Gorham, England, vikt 24,6 g, dustbag, smärre bucklor
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7-7,5 mm, lås i 18K guld, safir 0,59 ct diamanter 0,04 ctv, 3 rondeller i 18K guld briljanter 3 x 0,17 ct.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 6 - 6,5 mm, lås i 18K guld, diamanter ca 0,07 ctv, längd 47 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 ovalt fasetterade rubiner ca 11,55 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca W-TCR/SI-P, längd 4 cm, stift/clips, vikt 15,6 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,16 ctv enligt gravyr, Stockholm, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 10 prinsesslipade diamanter 0,40 ctv, Stockholm 2004, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 48 briljanter ca 6,17 ctv (enl gravyr), ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 12,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 159 briljanter ca 3,20 ctv, ca W-TCr/VS, längd 43 cm, vikt 20,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 83 briljanter ca 2,11 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 6,9 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld med ovala rubiner 1,23 ctv, 24 briljanter 0,26 ctv, TW-W/VS-SI, stift
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld briljantslipad diamant ca 1,00 ct enligt gravyr, ca TW/SI2, stl 17,25 mm, vikt 11,3, nagg.