Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
RING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, ovalslipad safir 0,60 ct, 18 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, stl 15,5 mm+, vikt 3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, stjärna, 3 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, längd 42 cm, vikt 4,8 g.
KANDELABRAR, 3-armade, silver, TH Martinsen, Norge, fylld botten, höjd 21 cm, längd 29 cm, vikt 1566,2 g, buckla på en manschett.
ARMBAND, 18K vitguld, 9 smaragder ca 6,00 ctv, 30 briljanter ca 3,00 ctv, ca W-TCr/VS, längd 18 cm, tillv i Stockholm, vikt 24,1 g.
ENSTENSRING, 14K guld/silver, gammalslipad diamant ca 0,95 ct, ca CA(N)/P2, 14 rosenslipade diamanter stl 16,5+ mm, vikt 2,1 g, 2 nagg vid bordet ett nagg vid rondisten, inneslutningar når ytan, en rosensten saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, creoler, påhäng med 2 droppslipade fasetterade ametister, längd ca 2,5 cm, vikt 4,7 g
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kunzit ca 3,11 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
CARL NYSTRÖM, såsskål med fat, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, Stockholm 1847m höjd 12 cm, diameter 18 cm, vikt 510,8 g.
JONAS ELG, såssnipa, silver, på fot, hänkel, blomdekor, invändigt förgylld, Västerås 1791, höjd 13 cm, vikt 203,6 g, monogram på hänkel.