Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 2,90 ct, 50 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant 0,62 ct, River(E)/VVS1, HRD stenkuvert 14014609003, 31 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(F)/VS1, HRD Diamond Report 14035412013, 31 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K platina, 2 briljanter 0,67 ctv, River-TW(D-F)/SI2, HRD Diamond Report 14003678004 samt GIA Diamond Dossier 2186856408, stift, vikt 2,2 g.
SNUSFLASKOR, 5 st, glas, 2 flaskor med proppar prydda med ametister, tre med skuren dekor, Kina Qingdynastin, höjd 6-8 cm, en flaska med skadad fotring, en med skada vid mynning, proveniens: från en privat finsk samling.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,37 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 7,0 g.
RING, 18K vitguld, asscherslipad diamant ca 0,41 ct, ca TW(G)/VVS, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
RING, 14K guld, droppslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW(G)/P1-2, 14 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, 4,8 g, inneslutningar som når överdelen och rondisten.
CARMOSÉRING, 14K, vitguld, briljant ca 0,35 ctv, TW(F), 8 brilj. 0,40 ctv stl. 17,25 mm, 0,35 har mindre skada vid rondisten, i övrigt små inneslutningar, vikt 4,8 g
RING, 18K guld/vitguld 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W/VS stl 17,5 mm, vikt 7,8 g,
RING, 18K vitguld, 3 safirer, 3 rubiner och 3 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, Hugo Strömdal Stockholm, stl 18 mm, vikt 5,0 g, några nagg, 1svag fattning.
RING, 14K vitguld, odlad South Seapärla ca 10,3 mm, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
GEORG JENSEN, armring, Magic, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,09 ct, Regitze Overgaard, diameter 6,3 cm, vikt 7,4 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,01 ctv, 1,01 ct, G/SI2 GIA-cert 5156173108, 1,00 ct, J/VVS2 IGI-cert B161338, extra fasett, vikt 1,9 g, stift.
GEORG JENSEN, collier, Magic, 18K guld, sötvattenspärlor, 4 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, längd 87 cm, vikt 19,5 g.
EFVA ATTLING, ring, Love beads grande, silver, topas, stl 17 mm, vikt 7,8 g, originaletui.