Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
BROSCH, 18K guld, röd agat, emaljdekor, hjärta, otydliga mästarstämpel, längd ca 2,5 cm, vikt 2,5 g, tennlödningar
BROSCHNÅL med miniatyr porträtt av ung pojke, Stockholm 1824, längd ca 2 cm, vikt 1,7 g, etui
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, blisterpärla, filigran arbete, hänge 1800-tal, längd ca 3,5 cm, längd kedja ca 53 cm, vikt 3 g
RING, 18K guld, skarabe i eilat sten, Kurt Ribbhagen, Stockholm otydlig årsstämpel, stl 18,25 mm, vikt 9,7 g, borrad skarabe
ÖRHÄNGEN, förgylld silver, koraller i form av druvklasar, längd ca 4 cm, vikt 7,3 g, skruv
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,98+0,85 ct, ca Yellow/P2, stift, vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat vitguld, 12 baguetteslipade diamanter ca 1,67 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18,75 mm, vikt 9,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 1,00 ctv (enl gravyr) ca W/VS-SI, Schalins, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 diamanter (8 briljant- och 1 åttkantslipad) ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,75+ mm, vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 17 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-Cr/VS, Schalins, stl 17,75 mm, vikt 4,1g. 40683E-2
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,80 ct, 26 briljantslipade diamanter 0,92 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K guld, 9 baguetteslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, silver, smaragder, briljant- och trapetslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCape/VS-P, skruvstift/clips, längd 5,1 cm, vikt 11 g.
EFVA ATTLING, örhängen, Dancing Queen, sterlingsilver, rosenslipad onyx, längd ca 5,5 cm, vikt 9 g, stift
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant ca 0,73 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VS2, mediumstor kulett, mycket tunn rondist, stl 17,25 mm, 6,1 mm bred skena, vikt 6,4 g. Graderad så långt fattningen tillåtit.
RING, 14K vitguld, 10 safirer ca 3,00 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16 mm+, vikt 4,6 g