Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant slipad diamant 0,38 ct enligt gravyr, ca G-H/VS stl 15,75+ mm, 2,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, rodokrosit, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, Elon Arenhill, Malmö 1984, längd 40 cm, vikt 8,5 g.
PÄRLCOLLIER, 4-radigt, odlade pärlor, ca 5 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla, 12 briljant- och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, Stigbert för Engelbert Stockholm 1958, längd 37 cm.
RING, 18K guld, 22 briljanter och 1 åttkantslipad diamant ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 57 briljanter ca 1,19 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 10,2 g.
HÄNGE, 18K rodierat guld, hjärtslipad smaragd ca 0,30 ct (2 håligheter, inneslutningar), 15 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/VS-SI, vikt 1,4 g.
BROSCH, 14K guld/vitguld, fyrklöver med 8 briljanter ca 0,65 ctv, vita och gula (1 färgbehandlad), ca SI, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 8 odlade pärlor ca 4 mm, 10 briljanter ca 0,06 ctv, ca TCr/SI, clips/stift, vikt 6,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade smaragder ca 0,70 ctv, 48 diamanter (42 briljant- och 6 carréslipade) ca 0,68 ctv, ca TW-W/ VS-SI, stift, vikt 4,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, fyrklöver, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, längd 18 cm, vikt 2,0 g, 2 förkortningsöglor.
HÄNGE, 18K guld, snidad ametist, jade kula ca 11 mm, pärla ca 9 mm, längd ca 6 cm, vikt 34,6 g, ametist med borrhål.
BROSCH, camé i förgylld silver, vit korall, 4 små pärlor, kring sekelskiftet 1900, ängd ca 3,5 cm, vikt 8,4 g
HÄNGE, 18K guld, i form av luktdosa med växtornamentik, kring sekelskiftet, längd ca 2,5 cm, vikt 6,8 g
HÄNGE/MEDALJONG, 18K guld, blå emalj dekor med rik växtornamentik, längd ca 6 cm, vikt 21,2 g, gravyr på medaljongens insida à mon amie, mindre skador i emaljen