Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
HÄNGE, 18K vitguld, Tahitipärla 13,7 mm, 52 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W/SI, öppningsbart, vikt 5,1 g.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, silver, 4 berlocker, 3 stämplade Georg Jensen, armbandet stämplad Orlow Th Lewinsohn, Malmö ca 1950, längd 20 cm
MATSILVER, 42 delar, modell Rosenholm, 6 bordsknivar, bordsgafflar och bordsskedar (19,5-18 cm), 6 smörgåsknivar och gafflar (16,5-13,5 cm), 6 teskedar (12 cm), 4 smörknivar, såssked, uppläggningsked, blad i rostfritt stål (ex fiskknivar), främst GAB 1970-tal, vikt total ca 1555 g,
MATSILVER, 24 delar, modell Rosenholm, 3 bordsknivar, 2 -gafflar, 1 -sked (19,5-18 cm), 3 fiskknivar, 2 smörgåsknivar, 5 -gafflar (16,5-13,5 cm), 2 dessertskedar (15 cm), 6 teskedar (12 cm), främst GAB, 1970-tal, blad i rostfritt stål (ex fiskknivar), vikt total ca 722,2 g
FISKBESTICK, silver, 12 knivar, 12 gafflar, Karl Andersson, Stockholm 1918, vikt 1187 g, monogram på baksidan H
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla, 4 peridoter, 3 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 2,5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter 1,41 ctv enligt gravyr, ca TW-W/P, G Dahlgren Malmö 1950, stl 18 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stift, vikt 1,1 g.
GEORG JENSEN, liten kaksked, Acron, silver och rostfrittstål, design Johan Rhode, Danmark, längd ca 16 cm, vikt
ENSTENSRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 0,50 ct, ca W/VS, stl 16,75 mm+, vikt 7,7 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 2,14 ctv, ca TW/VVS-VS, Hallbergs 1991, Köping, stl 19 mm, vikt 9,1 g, mittstenen ca 0,68 ct.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, Mega Guld, vikt 2,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,20 ct, ca TW-W/VS-SI, stift, Mega Guld, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stift, Mega Guld, vikg 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,5- 8,6 mm, lås i 18K guld, B-jade, Hellström & Åhrling Stockholm 1966, längd 73 cm.