Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
RING, 18K guld, 4 briljanter 1,04 ctv, River-TW/VVS2-VS1, IGI cert nr F1G84062 (0,24 ct, E/VS1), cert nr F1G84085 (0,28 ct, F/VS1), cert nr F1G84084 0,28 ct, F/VS1) och cert nr F1G84069 (0,24 ct, E/VVS2), stl 17,25 mm, Sverige år 2002, vikt 6,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 0,50 ct, 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca Cr/VS, stl 17,5+ mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, 2 oäkta sidostenar varav den gröna trasig, stl 16,25 mm +, vikt 2,9 g, skev ringskena.
RING, 18K rodinerat guld, 3 briljantslipade diamanter 0,30 ct enl gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir 0,88 ct, baguettslipade diamanter 0,57 ctv ca W/VVS-VS, stl 17 mm +, vikt 4,4 g.
HÄNGE, 18K guld, pärlor, GD & Co Malmö 1919, 4,8 x 2,4 cm, vikt 8,6 g, en pärla saknas, ett par skadade.
RING, 18K guld, 7 blå safirer ca 0,50 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, 2,80 ct, triangulär fasettslipning, naturlig färg (ej värmebehandlad), Canchanaburi, Thailand.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7- 7,5 mm, lås i 18K guld med safir, 3 rondeller i 18K guld, safirer 3 x 0,36 ctv, 47,5 cm.
RING, 18K vitguld, south sea pärla ca 15,5 mm, buttonformad, 36 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 18 mm, vikt 17,9 g.
RING, 18K guld, lila agat, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ct, ca TW-W/VS-SI, märkt Moonlight, italienska stämplar, stl ca 17,5 mm, vikt 21,2 g.
RING, 18K rodierat guld, 22 snidade "löv" (safirer, rubiner, smaragder) ca 16 ctv, 24 + 9 briljanter ca 2,05 ctv, ca TW-W/VS (3 mindre skadade culetter), och TCa-Ca/SI (de små stenarna), stl 19 mm, vikt 11,9 g.
PEHR ZETHELIUS, gräddkanna, silver, rund nedåt avsmalande, pålödda medusahuvud, uppsvängd hänkel, invändigt förgylld, Stockholm 1809, höjd ca 11 cm, vikt 145,8 g, troligen lagad botten, buklor, lagad hänkel