Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
Smycken Övr diamringar
BRILJANTRING, 18K, vitguld, 6 briljanter ca 0,50 ctv, TW/SI, nagg. vikt 2,5 g, stl. 16,75 mm
HELGA & BENT EXNER, hänge, sterlingsilver, 2 bergkristallkulor, Hans Hansen Danmark 1960-tal, höjd 10,5 cm, vikt 60,3 g
Smycken Övr diamringar
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,44 ctv, TW/VS, vikt 2,8 g, stl. 17,5 mm
Smycken Övr diamringar
BRILJANTRING, 18K, vitguld, 26 briljanter 0,52 ctv, Tcr/SI, vikt 3,5 g, stl. 15,75 mm
RING, 18K guld/vitguld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/VS (2 mkt små skador), Jarl Sandin, Göteborg 2001, stl 18,25 mm, vikt 10,7 g, datumgravyr.
CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, odlad barock ljust blågrå pärla ca 10,50 mm, signerad, Stockholm 1992, stl 15,75 mm, vikt 14,1 (d)
COLLIER, 18K, guld, pansar, smaragd, 14 briljanter ca 0,45 W/VS -SI, vikt 67,3 g, längd 38,5 cm
ALLIANSRING, 18K, vitguld, vikt 3,9 g 9 briljanter 0,27 ctv, ca TW-W/VS, gravyr, stl. 17,0 mm
BRILJANTRING, 18K, rodinerat guld, briljanter / trapetser, ca 0,72 ctv, W/SI, stl. 16,25 mm, 4,2 g
ARMRING, 18K guld, mörkblå emalj, ormdesign, gömma, öppningsbar, 69 rosenslipade diamanter, 1800-talets andra hälft, vikt 75,5 g.
RING, 18K vitguld, 8 rubiner ca 1,30 ctv, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, stl 16,75 mm, vikt 8,8 g.
ÖRNBROSCH, 18K guld/vitguld, 130 briljanter ca 2,30 ctv, ca TW-W/VS, rubinöga, 7,4 x 5,5 cm, vikt 21,5 g, en liten dia saknas.
DAMUR, platina, manuell, armband 9K vitguld (justerbar storlek), 70 äldre åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCr/VS-P1, 3 skadade, M.B 260 ingraverat å boettens insida, minutvisare saknas, vikt 20,2 g.
MATSILVER, 60 delar, silver, 10 bordsknivar, 10 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 10 mindre gafflar, 18 kaffeskedar, vikt 1743,4 g totalt.
CARTIER, ring, Shelly , 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.