Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
HÄNGE / KEDJA, 18K, guld, 9 briljanter ca 0,04 ctv, kedja längd 42 cm. vikt 4,1 g
BROSCH, silver, baksidan guld, blomma med 17 rosenslipade diamanter ca 0,14 ctv, 3,0 x 1,2 cm, vikt 3,6 g, gravyr "1510/30".
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,79 ct, TW(G)/VVS 2, kopia på certifikat, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
FRANK JUHLS, collier, sterlingsilver, halvstel halsring, Norge, ca 13,5x12 cm, vikt 90,4 g
TORUN BÜLOW-HÜBE, ring, mod 1092, 18K guld, Georg Jensen Danmark efter 1945, stl 20 mm, vikt 20,4 g.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 smaragder ca 3,00 ctv (inneslutningar och sprickor som når ytan), 4 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 3,6 g, etui.
BVLGARI, ring, Cicladi, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g.
PARFYMFLASKA, 18K guld/rosenkvarts, 27 briljanter ca 0,60 ctv, ca R-TW/VVS-VS, signerad "Cést Laudier", 6,7 x 3,3 cm, vikt 47 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca W/VS, Engelska stämplar, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter 0,56 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 10,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS, stl ca 16,5 mm, 2 lödda kulor, vikt 8,1 g.
ARMBAND, 14K vitguld, briljant ca 0,36 ct, ca Cr-TCa (J-K)/VS1, längd 19 cm, vikt 11,4 g.
COLLIER, 14K vitguld, briljant ca 0,23 ct, ca TCr(I)/SI1, längd 46,5 cm, vikt 23,9 g, en länk näst intill låset (se bilden) är knäckt och behöver åtgärdas.
COLLIER, sterling silver, blå safirer, orange granater och citriner, längd 45 cm, vikt 50,8 g.
RING, 18K vitguld, rubin 0,90 ct, 28 briljantslipade diamanter samt 11 baguetteslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS-SI, Juvelateljén Evert Lindberg, Göteborg år 2000, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g.