Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, öppet, refnr AYN976, stl 19, vikt 26,6 g, etui samt ytterkartong.
Visa varaSmycken Collier
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund 1945, stavarnas längd ca 1 cm, längd 78 cm, vikt 117,0 g. (d)
WIWEN NILSSON, armband, sterling silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd ca 1 cm, stämplad AN, Lund 1974, signerad Wiwen Nilsson, längd 20 cm, vikt 27,8 g. (d)
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, bergkristall, signerad, Lund 1941, längd 59 cm, vikt 55,3 g, bergkristallen sitter aningen löst i fattningen. (d)
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, bergkristaller, signerade, Lund, stift, snurrebussar ej original, originaletui. (d)
WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, 5 rektangulärt fasetterade bergkristaller ca 10x8,5 mm, signerad, Lund 1944, 5,6x4,4 cm, vikt 25,1 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalt gammalslipade diamanter ca 3,30 ctv ( 1,75 + 1,55 ct ), ca T-Cape-Cape(K-M)/ mindre skador på rondisten i övrigt väldigt små orenheter, 2 gammalslipade diamnater ca 0,75 ct, ca Cr/P 2, krokar, längd 2,6 cm, vikt 4,5 g, en av de mindre diamanterna är skadad.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 2,7-6,7 mm, doserade, lås 18K vitguld med 4 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, längd 48 cm, säkerhetsåtta.
BVLGARI, collier, Allegra Diamond and Color Stone Three Row, 18K guld, 16 färgstenar, rosa och gröna turmaliner, peridoter, ioliter, ametister, citrin och blå topaser, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS1, 10 odlade Akoyapärlor 7.00-7,50 mm, justerbar längd 37,5 - 42 cm, vikt 30,5 g, originaletui, ytterkartong.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 4,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.
MATTHEW WEST, gräddkanna, silver, hänkel, Irland Dublin 1765, höjd 17 cm, vikt 191,7 g, gravyr i form av lejon, mindre buckla, något skev fot.
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1947, stl 16 mm, vikt 9,8 g. slitna fasettkanter. (d)
VAN CLEEF & ARPELS, collier, Magic Alhambra long necklace, 18K vitguld, grå och vit pärlemor, kalcedon, 16 motiv, längd ca 120 cm, vikt 66 g, certifikat, originaletui.
KNAPPSET, ett par manschettknappar, 4 skjortknappar, 3 frackknappar, 14K guld/platina, bergkristall, 11 mediumslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/VS-SI, Art Deco, 1900-talets första hälft, nagg på baksidan av en av manschettknapparna, etui från Betteridge New York, etui trasigt baktill,
WA BOLIN, enstensring, platina, mediumslipad diamant ca 1,20 ct TW(F)/SI2, Stockholm 1938, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
JOHAN FREDRIK BJÖRNSTEDT, tekanna, silver, trähandtag samt träknopp, Empir, Stockholm 1813, 17x29,5x12 cm, vikt 713 g, skadad knopp.
ENSTENSRING, platina, briljant 3,28 ct, TCr(I)/SI2, HRD cert 13009656001, stl 17 mm, vikt 6,5 g, natural på kronan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade rubiner ca 76 ctv, rosen och briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-CR/VS-SI, Jean-Pierre Joyeros, Argentina, längd 6 cm, vikt 24,7 g, krokar, etui
CARTIER, ring, Love, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, refnr XF9786, stl (50) 16 mm, vikt 8,3 g. originaletui, ytterkartong.