Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund 1968, stavarnas längd ca 0,9 cm, längd ca 44 cm, vikt 64,9 g, etui (d)
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, Lund 1968, stavarnas längd ca 0,9 cm, längd ca 19,5 cm, vikt 28,2 g, etui (d)
RING, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 1,71 ct, ca CA-Light Brown(M-O)/SI2-P1, svagt tonad av rosa färg, 20 åttkant och rosenslipade diamanter, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g, tennlödningar, nagg på rondist, ask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 2,60 ct enligt gravyr, TCa(L)/P 1 stl 18,75 mm, vikt 3,2 g, nagg på rondisten, stenen sitter något löst i sin fattning.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 1,09 ct, ca TCa/SI2, 6 runda fasettslipade smaragder ca 0,60 ctv, Juvelateljén Evert Lindberg Göteborg 1973, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, små nagg och inneslutningar som når ytan på smaragderna.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 2,45 ct enl gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS1, Guldsmed Johan Jobring, Halmstad 2002, stl 18 mm, ringens bredd 13,2 mm, vikt 32,7 g, diamanten med stor bordsfasett och liten kulett.
LJUSSTAKAR, 2 st, snarlika, silver, kannelerade kolonnskaft, pärlbård, bladdekor, lösa manschetter, Gustavianska, Petter Eneroth Stockholm 1793 och Michael Olof Barkman Varberg 1822, båda manschetterna stämplade Eneroth, höjd 15,5 cm, vikt 369,6 g, bucklor, ena kolonnskaftet något ovalt, mindre monogram på fotringen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade prasioliter 31,86 ctv, 16 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, höjd 2,8 cm, vikt 12,8 g, krokar med stopp.
ARMBAND, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, diamanterna är doserade ca 0,05-0,48 ct, ca TW/VS, Lennart Haglund Stockholm 1957, längd 18,5 cm, vikt 24,8 g.
RING, 18K vitguld, modifierad asscherslipad diamant ca 1,50 ct, ca River (E)/VVS1, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, Strömdahl, Stockholm 2000, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g.
GEORG JENSEN, armband, nr 44, silver, stiliserade blommor, längd ca 19 cm, vikt 31,3 g
BJÖRN JÄGERSTIG, brosch, 18K guld, hjärtslipad rubin, grön sten, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, Stockholm 1992, 5,8 x 5 cm, vikt 23 g. (d)
ARMBAND, silver/14K guld, oval gammalslipad diamant ca 1,60 ct TCa/P1, 20 gammalslipade diamanter ca 2,95 ctv, längd 17,5 cm, vikt 11,6 g, en diamant skadad.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,40 ctv, River-TW(D-G)/IF-VVS, serie nr. ZA5405, stl 16 mm (50), vikt 9,9 g, certifikat, originaletui.
COLLIER, silver/guld, gammal och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, antikt, 1800-tal, längd 36 cm, vikt 21,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld/platina, 87 antikslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca CR-TCa(J-K)/VS-P, 12 rosenslipade diamanter, mittstenarnas storlek är ca 0,45 -0,50 ct st, längd 16,5 cm, vikt 37,8 g, säkerhetskedja.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,99 ct TCr(I)/VS2, 10 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter 2,76 ctv enligt gravyr, ca W-CR/VS-P, mittstenarna ca 0,48 ct st, diameter 1,8 cm, 9,1 g, krokar med stopp, etui.