Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015
ROLF LINDSTÅHL, collier, sterlingsilver, delvis förgyllt, ametister och odlade pärlor, Stockholm 1975, längd ca 41 cm, vikt 144 g. (d)
COLLIER, platina, mediumslipade diamanter ca 2,50 ctv, rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, mittstenen ca 0,50 ct, Belle Époque, omkring 1900, längd 43 cm, vikt 14,6 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/VS 2, GIA report 5166881354, 23 briljantslipade diamanter 0,56 ctv ca TW/VS, stl 15,5 mm +, vikt 6,1 g.
STELT ARMBAND, förgyllt silver, antikt, Tostrup Norge 1873, diameter 6,3x5,3 cm, vikt 26,4 g.
BROSCH, 18K guld, ljusblå emalj, orientaliska pärlor, en imitationspärla, antik, Stockholm 1881, 5,4x4,9 cm, vikt 15,3 g, emaljskada, originaletui.
BROSCH/HÄNGE, platina, trappslipad akvamarin ca 35 ct, 49 antikslipade diamanter, odlad pärla ca 2,5 mm, längd ca 3,8 cm, vikt ca 11,9 g, avtagbar brosch, 18K vitguld, odlade pärlor ca 2,30 mm, 5 antikslipade diamanter, längd ca 4 cm, vikt 6,8 g, en diamant saknas, en del saknas högst uppe vid hänge.
COLLIER, två rader, vita/rosa korallkulor ca 10,4 mm, lås i 14K guld med snidad blomma, längd ca 44 cm.
BROSCH, 18K guld/silver, 27 gammal, åttkant samt rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, 1900-talets början, nål stämplad Carlman 1945, längd 4 cm, vikt 9,2 g, senare nål, en rosenslipad diamant med nagg, 3 mindre diamanter skadade, i övrigt mindre nagg, etui.
VAN CLEEF & ARPELS, ring, 18K guld, svart emalj, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv TW/VVS, stl 16 mm, vikt 12,7 g, emaljskada.
RING, 18K guld, korall, 1 briljant och 1 åttkantslipad diamant ca 0,05 ctv, fjäril, stl 14,75 mm +, vikt 8 g.
RING, 21K guld, navettslipad diamant ca 2,05 ct, ca W-TCr(H-I)/VS2-SI1, 2 droppslipade diamanter ca 0,30 ctv TW/VS, stl 18 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K guld, mandarinspessartin 3,10 ct enligt gravyr, 48 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/P, tsavoriter, stl 17,75 mm vikt 9,5 g, nagg på spessartinen, 3 diamanter med mindre skador, nagg på 4 tsavoriter.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld, alexandrit ca 2,05 ct, färgväxling från grön till svagt blåviolett, 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ct ca TW/VS, stl 20 mm, vikt 28,6 g.
RING, 14K vitguld, akvamarin ca 10 ct, rosenslipade diamanter och syntetiska rubiner, Art Deco, Wien, 1920-tal, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, akvamarinen har små nagg.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, platina/18K guld, droppslipad akvamarin ca 2,70 ct, 18 äldre åttkant, rosen och mediumslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Cr(J)/SI-P1, kedja 42 cm, vikt 4,3 g, etui.
ARMBAND, platina, medium, åttkant och rosenslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca W/VS, mittstenen ca 0,50 ct, 1930-tal, längd 18,5 cm, vikt 20,9 g.
POMELLATO, ring, Bahia, 18K roséguld, citrin, safirer, Italien, stl 16,75 mm +, vikt 7,8 g.