Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015
TIFFANY & CO, collier, 18K guld/platina, 21 briljantslipade diamanter ca 1,24 ct ca TW/VS, längd 41 cm, vikt 94,7 g, typåse.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briolettslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca W/SI, Marie-Hélène de Taillac, höjd 6 cm, vikt 5,6 g, krokar. tygpåse
BROSCH/HÄNGE, silver, rubin, rosenslipade diamanter, antik, senare nål i 14K guld Wien 1925-1965, 3,4x2,6 cm, vikt 12,9 g.
ARMRING, 14K guld, odlade pärlor, 6 antikslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, rosenslipade diamanter, 5,8x4,7 cm, vikt 19 g, säkerhetskedja, etui.
BVLGARI, ring, Elisia, 18K vitguld, topas, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,22 ct, TW(G)/VVS2, HRD certifikat 03927, Göteborg 1990, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, navettslipad diamant ca 3,10 ct, ca CA(M)/SI1, 36 trapets, baguette och briljantslipade diamanter ca 3,95 ctv ca W-TCr(H-I)/VS, stl 16,5 mm, vikt 17,7 g, 3 baguetteslipade diamanter är skadade.
GEORG JENSEN, armband, nr 12, sterlingsilver, kalcedon, Georg Jensen & Wendel 1919-1927, längd 18 cm, vikt 27 g, en sten med nagg på rondisten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,45 ct, ca TCr(I)/VVS, 8 briljantslipade diamanter 0,56 ctv, ca TCr-CR/VS,16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ametister, rosenkvarts, 56 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, höjd 6,8 cm, vikt 18 g, stift/clips.
BVLGARI, armband, Bvlgari Bvlgari 18K guld, korall, vikt 35,8 g, mycket små bucklor, originaletui.
ADOLF ZETHELIUS, sockerskrin, silver, ovalt med raka sidor, stiliserad blomster och bladdekor, Stockholm 1840, längd ca 14 cm, vikt 412,7 g, nyckel saknas, smärre bucklor, mindre monogram i botten
TIFFANY &CO, hänge/kedja, Diamond crown key pendant, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 6,1 g, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, Swirl, nr 369, sterlingsilver, formgivna av Torun Bülow-Hübe, längd 5,8 cm, vikt 16,5 g, stift, ett örhänge är något snett.
REY URBAN, collier, silver, hästsko, signerad, Stockholm 1971, längd ca 62 cm, vikt 55,4 g (d)
RING, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter 2,14 ctv, ca W-CR/VS, mittstenen ca 0,40 ct, Stockholm 1964, stl 16,5 mm, vikt 10,5 g, en mindre diamant skadad.
KORALL COLLIER, silverlås, 65 st x ca. 7,5 mm, längd ca. 47 cm
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 6,40 ctv TW/VS, blommor, längd 17,5 cm, vikt 33,3 g.