Avslutad | Mynt – Torsdag 2 juli 2015
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Dollar, Morgan, 1887, USA, kvalité ca 1+/01, diameter 38 mm, vikt 26,7 g.
MINNE, silver, 1923, Sveriges Idrottsspel, Göteborg, diameter 30 mm, vikt 8,9 g, C.G.Hallberg.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1794, Gustav IV Adolf, kvalité ca 1, diameter 41 mm, vikt 29,2 g, kantskador, repor, FOLKFT.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, 1, 5 och 10 Penniää, Finland, total vikt ca 18,8 kg, blandad kvalité, mestadels från första femtedelen av 1900-talet.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, 18K guld, emalj, Nordstjärneorden, även en miniatyr, total vikt med band 23,7 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rijksdaalder, 1619, West Friesland, kvalité ca 1?/1, diameter 41 mm, vikt 28,4 g, kantskador.
Medaljer Minnen
PLAKETT, silver, Från Studentkamraterna, bild av Stadsmuseet, ca 43×59 mm, vikt ca 80,3 g, av Sven Kulle, 1919.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Gustav III, Miseris Perfugium Malis Pernicies, 1775, diameter 56 mm, vikt 91,7 g, av Gustav Ljungberger.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, 10 Kopek, 1778, Sibirien, kvalité ca 1, diameter 46 mm, vikt 64,3 g, kantex.
Mynt Utländska mynt
2 MYNT, 22K guld, 25 Dollar 1987 P, 50 Dollar 1987 W, USA, kvalité ca 0, proof, total vikt 51,1 g, etui.
Medaljer Minnen
MINNE, förgyllt silver, Oscar II och Sofias guldbröllop, 1907, bredd 26 mm, vikt med band 11,1 g, originaletui.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/3 Riksdaler, 1784, Gustav III, kvalité ca 1/1+, diameter 30 mm, vikt 9,7 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1913, Gustaf V, kvalité ca 1+, diameter 31 mm, vikt 15,0 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Dollar, Morgan, 1880 O, USA, kvalité ca 1+, diameter 38 mm, vikt 26,7 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, 1899, Oscar II, kvalité ca 1+/01, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.
Mynt Svenska mynt
MINNESMYNT, nordic gold, 50 Kronor, Astrid Lindgren 2002, kvalité ca 0, diameter 36 mm, vikt 22,1 g.