Avslutad | Mynt – Torsdag 2 juli 2015
Mynt Övrigt
3 BÖCKER, Samla mynt av Gustav Lövqvist med vissa skador, Myntguide 1971 med lite skrift på framsidan samt Myntboken 1972.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 2 Mark Danske, 1644, Danmark, kvalité ca 1+, diameter 32 mm, vikt 10,6 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Mark Danske, 1617, Danmark, kvalité ca 1, diameter 31 mm, vikt 7,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 4 Mark Danske, 1693, Glückstadt, kvalité ca 1, diameter 40 mm, vikt 21,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 4 Mark Danske, 1659, Glückstadt?, kvalité ca 1, diameter 42 mm, vikt 22,0 g, troligen hängd.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rigsdaler Specie, 1788, Schleswig-Holstein, kvalité ca 1, diameter 41 mm, vikt 28,7 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Krone, 16Z0, Danmark, kvalité ca 1, skadat område, diameter 38 mm, vikt 18,6 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 1/2 Rigsdaler, 1855, Danmark, kvalité ca 1+, diameter 27 mm, vikt 7,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rigsdaler Specie, 1853, Danmark, kvalité ca 1+/01, diameter 38 mm, vikt 28,8 g.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, 2 Rigsdaler, 1863, Danmark, kvalité ca 01, diameter 38 mm, vikt 28,8 g.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, Rigsdaler Specie, 1848, Danmark, kvalité ca 1+/01, diameter 38 mm, vikt 28,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rigsdaler Specie, 1846, Danmark, slitagemässig kvalité ca 1+/01 men mindre repor samt andra skador, diameter 38 mm, vikt 28,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 2 Rigsdaler, 1854, Danmark, kvalité ca 1+, diameter 38 mm, vikt 28,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rigsdaler Specie, 1826, Danmark, kvalité ca 1/1+, diameter 37 mm, vikt 28,8 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Mark, 1695, Karl XI, kvalité ca 1/1+, diameter 26 mm, vikt 4,8 g, kantskada.