Avslutad | Mynt – Torsdag 2 juli 2015
Mynt Sedel
3 sedlar, 2000000 Mark 23/6 1923, 500000 Mark 1/5 1923, 10000 Mark 19/1 1922, kvalité ca 1? - 1.
Mynt Svenska mynt
35 ÅRSSET, nickel / koppar / nordic gold, 155 mynt samt 20 extra präglingar i koppar / silver, 1978-2009, kvalité ca 0.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, 1899, Oscar II, kvalité ca 01, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kronor, 1874, Oscar II, kvalité ca 1+, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/8 Riksdaler, 1881, Karl XIV Johan, slitagemässig kvalité ca 1?/1, diverse skador, diameter 22 mm, vikt 3,8 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1893, Oscar II, kvalité ca 1?/1, diameter 31 mm, vikt 14,8 g.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, 18K guld, Vasaorden, emalj, 1949, bredd 40 mm, vikt med band 20,7 g, originaletui.
Medaljer Minnen
SLÄPA, silver / brons, 7 medaljer, en medalj är utbytt från guld till silver, även samma medaljer i miniatyr, total vikt 157,0 g
Mynt Svenska mynt
PLÅTMYNT, koppar, 4 Daler SM, 1733, Fredrik, kvalité ca 1?, sjöfynd, Nicobar, vikt 2401,9 g, etui.
Mynt Sedel
SEDLAR, 3 st 5 Kronor 1978-1981 ca 1 - 1+, 3 st 10 Kronor varav två felskurna 1968-1988 ca 01 - 0.
Mynt Svenska mynt
MINNESMYNT, 21,6K guld, 2000 Kronor, 2006, Järnvägen, kvalité ca 0, diameter 26 mm, vikt 12,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, 1901, Oscar II, kvalité ca 1+/01, små repor, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.