Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2014
RING, 18K vitguld, smaragd 1,83 ct (ngt sliten), 3 brilj ca 1,20 ctv + 7 brilj ca 0,38 ctv, ca TW/VS-SI, Bengt J. Andersson, Stockholm 1970, stl 15,75 mm, vikt 6,7 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad samt 1 mediumslipad diamant ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,61 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, Markströms, Uppsala 1969, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor 6,8 mm, 4 briljanter ca 0,50 ctv ca TW-W/VS, vikt 3,1 g, stift.
BROSCH, 18K guld, orientaliska pärlor ca 4,4 mm, G.A. Cedergren, Stockholm 1853, ca 50 x 48 mm, vikt 16,2 g, orginaletui, visst slitage på pärlor.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 briljanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS-TCa/P1, stl 18+ mm, vikt 2,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 antikslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI-P, svart emalj, Stockholm 1865, omgjorda 1965 till manschetter, troligen av tidigare knappar, etui, mindre slitage på emalj.
RING, 18K vitguld, 2 gammal- och 2 mediumslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1948, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
SUPKOPP för vodka "Charka", silver, Fedor Petrow (1750-1768) Moskva 1759, oidentifierade stämplar, oktagonal mynning, slät fotring, godronnerat liv, rocaillesornament, höjd ca 5 cm, vikt 31,1 g, bucklor, synliga fogar, spår av förgyllning på insidan av cuppan.
COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/VS, 8 briljanter ca 0,10 ctv, längd 45 cm, vikt 15,5 g.
GEORG JENSEN, bestickservis, 24 delar, Acorn/Konge, silver, bestående av 6 smörgåsknivar, 6 tårtgafflar, 8 teskedar, 4 saltskedar, efter 1945, vikt 703,5 g
BESTICKSERVIS, 36 delar, silver, modell Olga, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, GAB Eskilstuna 2002-2004, vikt 2521,8 g etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter, ca 4,00 ctv, ca W/VS, vikt 12,5 g, stift/clips, skada på en diamant.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, ca 1,97 ct, 12 briljantslipade diamanter, ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,4 g, Stockholm 1978.