Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2014
21 DIAMANTER, 0,82 ct totalt, ca 0,02 - 0,05 ct/st, ca W-TCr/VS-SI (1 dåligt slipad och P1 med nagg).
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,01 ct, ca TW(G)/SI1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld droppslipad smaragd ca 1,50 ct, 27 briljantslipade diamanter ca 3,25 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 6,5 g, en diamant skadad, nagg på smaragd.
Visa varaSilver Fat
BORGILA, fat, sterlingsilver, Stockholm 1947, diameter ca 30,5 cm, vikt 806,2 g, gravyr i botten.
Ädelstenar Övrigt
BOX MED ÄDELSTENAR, kvarts, kyanit, fluorit, prasiolit, grön safir, topas, hessonit, tanzanit, gul opal, ovalt slipade.
COLLIER, 18K vitguld, briljant, och åttkantslipade diamanter 0,52 ctv, ca W/VS, längd 45 cm, vikt 10,2 g, mindre skada på en sten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter, 2,54 ctv, TW(F-G)/SI2, HRD cert till samtliga diamanter, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,5-8,0 mm, off round, lås i 18K guld/platina, 2 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, 6 rosenstenar, längd 65 cm.
AUGUST WILHELM AHNSTRÖM, dosa, silver, invändigt förgylld, Växjö 1853, 7x4 cm, vikt 57,0 g, mindre bucklor.
AUGUST WILHELM AHNSTRÖM, dosa silver, Växjö 1863, 7,5x5 cm, vikt 70,0 g, små bucklor, spricka i lock.
GUSTAF WILHELM HELLSTRÖM, dosa, silver, spår av förgyllning invändigt, Södertälje 1857, 8x5 cm, vikt 75,9 g, monogam i botten.
AUGUST WILHELM AHNSTRÖM, dosa silver, invändigt förgylld, Växjö 1882, 8,5x4 cm, vikt 79,7 g, monogram, små bucklor.
DOSA, silver, Moskva kontrollstämpel Nikolay Dubrovin 1831, otydlig mästarstämpel, 7,5x3 cm, vikt 65,3 g.
MATSILVER, 12 delar, silver, modell Vasa, 4 bordsknivar, 4 bordsgafflar, 4 bordsskedar, GAB, stockholm 2000-2001, totalvikt 600,8 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/SI, John Pettersson, Stockholm 1912, vikt 2,2 g, etui.
BROSCH, 18K guld/silver, grön turmalin, rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 5 cm, vikt 7,4 g, etui.
HÄNGE/KEDJA, platina/18K guld/silver, 2 akvamariner, rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, 1900-talets första hälft.