Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2014
ÖRHÄNGEN, 18K guld, opaler, briljantslipade diamanter, ca 0,15 ctv, vikt 3,5 g, stift.
RING, 18K guld, Fancy Yellow briljant 1,25 ct, SI2, GIA cert 2101405026, 4 baguette diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K guld, 3 blå cabochonslipade safirer, 26 gammalslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,3 g, 2 diamanter skadade, 2 diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter, 1,00 ctv, ca TW/VS, Petterssons Eftr juvelare, Stockholm 1970.
ALLINSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter, ca 1,09 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 bruna och 16 vita briljantslipade diamanter, 0,74 ctv, enligt gravyr, ca TW/VS, Martinsson Guld o Ädelstenar, Växsjö 2011 stl 16,75 mm, vikt 8,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, ca 2,40 ct, briljantslipade diamanter, ca 0,55 ct, ca W-TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3.4 g.
ARMBAND, 14K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W/SI, längd 18,5 cm, vikt 19,9 g.
LARS MALM, strösockerskål, silver, gallerfot på fyra klot, hänklar, Empir, Eskilstuna 1839, höjd 24 cm, vikt 313,3 g, mindre bucklor, locket något skevt.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,81 ct, ca TW(F)/VVS2, Hellströms, Stockholm 2011,stl 16,75 mm, vikt 6,0 g, gravyr.
ARMRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-CR/VS-SI, 5x6 cm, vikt 14,0 g.