Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2014
WA BOHLIN, hänge, 18K guld, ägg, grön emalj med briljantgördel 0,31 ctv, ryska stämplar, längd 2,1 cm, vikt 4,2g.
HÄNGE, platina, smaragder, 3 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-TCr/VS-SI, 2,1 x 1,4 cm, vikt 6,7 g.
JACKETRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W(H)/P1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(G)/VS, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, yterrring av Jovenia, Stockholm 1993, stl 17 mm, vikt 7,8 g, en mindre diamant saknas, 2 av de åttkantslipade diamanterna med skador.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS- SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, droppformade, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, vikt 8,2 g.
BROSCH, 18K guld, orientaliska halvpärlor, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1912, längd ca 5,5 cm, vikt 6,8 g.
HELALLIANSRING, 18K guld/platina, 26 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g.
COLLIER, 18K rodierat guld, blå safir ca 0,70 ct, 57 briljantslipade diamanter ca 1,71 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 41,5 cm, vikt 77,5 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 5 briljanter ca 0,56 ctv ca TW-W/SI2-P1, stl 18+ mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,07 ct, ca TCr(I)/VS2, Ceson, Göteborg 1972, stl 16 mm, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,38 ct, ca TW(G)/VS, Guldsmeders Inköps AB, Uppsala 1974, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, en klo är av, resterande klor slitna.
ARMBAND, 18K guld, blomdesign med grön kalcedon, längd 19 cm, vikt 12,0 g, stämplad 750.