Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
Klubbad för
HÄNGE, silver, en sockertoppslipad och två cabochonslipade månstenar, längd 3,3 cm, svenska kontrollstämplar, vikt 2,2 g.
BROSCH, 18K guld, snidad snäckskalscamé, mått 5,0 x 3,6 cm, Mandahl, Helsingborg 1920-tal, vikt 12,4 g.
STARBORN, hänge, sterlingsilver, ametist, citrin, topas, peridot, fantasisten, längd 9 cm, vikt 48,7 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, olikfärgad kvarts, granat, längd 5 cm, krokar, vikt 11,2 g.
HÄNGE, sterlingsilver, granat, citrin, blå topas, ametist, blå sten, röd sten, längd 6 cm, vikt 7 g.