Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, Engelska stämplar, stl 16,75+ mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ct, TW/VS, enligt gravyr, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g, Kaplans Safir 1994, gravyr.
CARMOSÉRING, 14K guld, ovalt fasetterad blå safir, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, 2 diamanter är skadade, stl 17 mm, vikt 1,4 g.
RING, 18K rodierat guld, 3 briljantslipade diamanter 0,15 ct enligt gravyr, ca W-TCR/SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 13,25 x 12,25 mm, droppformade, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 3 cm, vikt 8,3 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K rodierat guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g.
BROSCH, 18K guld, orientaliska halvpärlor, hårlock, antik, svenska stämplar, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct, ca TW(F)/VS, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, bladmotif, Silvergöken-Silversmide, Stockholm 1990, clips/stift, vikt 15,6 g.
ARMRING, förgyllt silver, emalj, pärlor och ametister, ryska stämplar, diameter 6,4 x 5,2 cm, vikt 57 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, silver, safirer och rosenslipade diamanter,ryska stämplar 5,3 x 3,2 cm, vikt 18,6 g.
ENGELBERT, armband, 18K guld, odlade pärlor, ca 3,5 mm, rubiner, safirer smaragder, briljanter ca 0,10 ctv, längd 17,5 cm, vikt 9,2 g.