Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
MATSILVER, 30 delar, silver, Rosenholm, 6 bordsknivar 6 bordsgafflar, 6 bords skedar, 6 kaffeskedar, 6 mockaskedar, GAB 1983, silvervikt 729,94 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld , briljantslipad diamant ca 0,77 ct, ca W(H)/VS 2, stl 16 mm +, vikt 4,7 g, nagg på rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Ge-Kå Stockholm 1983, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCR(I)/ P, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
COLLIER, silver, ametister, Thomas Skat Rördam, Danmark 1960-70-tal, längd ca 41 cm.
COLLIER, glas, fåglar och blad, ca 1960-tal, längd ca 45 cm, lås i vitmetall, 2 lösa delar.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,21 ct ca W(H)/SI-P, längd 42 cm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, peridot, nagg, 8 briljantslipade diamanter 0,40 ctv TW/VS enligt gravyr, Kaplans Safir, Stockholm 2010, stl 19,75 mm, vikt 12,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, Örns Juvelateljé, Göteborg 1976, vikt 4,7 g.
BROSCH, förgyllt silver, glas, pärlor, mått 3 x 2 cm, svenska kontrollstämplar vikt 8,5 g, tennlödning.