Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, 0,17 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Guldfynd, stl 18,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 14K guld, 3 ovalslipade blå safirer 1,50 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, 2 diamanter med nagg.
2 COLLIER, malakiter, doserade kulor ca 6,70-12,90 mm, tunnformade ca 5,50x10,50 - 9,70x30,00 mm, gröna glaskulor, längd ca 49 cm respektive 64 cm, lås i gulmetall.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rubiner, Strömdahl Aktiebolag Hugo, Stockholm,1946, vikt 6,6, clips, nagg på en sten.
BROSCH, 18K guld, grön sten, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Strömdahl aktiebolag Hugo Stockholm 1952.
GEORG JENSEN, armband, nr 500, Zephyr, sterlingsilver, Regitze Overgaard, längd ca 19,5 cm, vikt 19,3 g, originaletui, ytterbox.
FOTORAM, silver, svenska kontrollstämplar, innermått 19,5 x 14 cm, total höjd 23,3 cm, saknar hasp på baksida, mindre repor.
DRYCKESSET, silver, flaska med 12 bägare på fot, flaska Ryska samt Estniska stämplar 1900-tal, 12 bägare Nirk Orion Estland 1922-1939, graverat monogram, flaskans höjd ca 24 cm, bägare höjd ca 9 cm, bägare invändigt förgyllda, total vikt 556,6 g, flaska med bucklor.
RING, platina, orientalisk pärla ca 6,75 -7 mm, sprickor i ytan, ca 37 åttkantslipade diamanter, ca 0,35 ctv, ett par limmade glasstenar samt 6 stenar saknas, antik, stl 17 mm, vikt 3,3 g, lagning, etui.
SMYCKESET, ring och örhängen, 18K vitguld, ring 272 briljanter ca 2,80 ctv, örhängen 468 bril- janter ca 2,60 ctv, ca W/VS (några SI), stl 17,25 mm, stift/clips, vikt 12,2 respektive 10,9 g.