Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 rubiner ca 4,0 ctv, 22 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 2 cm, vikt 7,1 g.
GOLDEN LADY, ring, sterlingsilver, kula, diameter på kulan 1,5 cm, stl 18 mm, vikt 8,3 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, rosa turmaliner, odlad sötvattenspärla, 3 briljanter ca 0,02 ctv, ca W/VS, längd 2,5 cm, vikt 2,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter, ca 2,68 ctv, ca W/VS, längd 19 cm, vikt 10,9 g.
COLLIER, blå agater, sodalit, bergkristall, förgyllda detaljer och lås med paste, 3-radig, längd 40 cm.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 4,38 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 12 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW/VS, vikt 2 g.
DIAMANT, 0,40 ct, TW(G)/VVS1, HRD minireport 13030396004, plomberad, stenkuvert.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/VS, vikt 2 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, förgyllt lås med vita stenar, längd 46 cm.
COLLIER, onyx, hematit, bergkristall, rosenkvarts, 7-radig, förgyllt lås med vita stenar, längd 40 cm.
GOLDEN LADY, örhängen, sterlingsilver/förgyllt silver, längd 5 cm, stift, vikt 8,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,50 mm, off round, lås i 18K vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 40 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca W/VS, vikt 2,7 g.