Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
RING, 18K guld, 3 diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, Sverige 1913, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, förgylld baksida antikslipade diamanter, antik, längd 41 cm, vikt 3,1 g.
HÄNGE/KEDJA, platina, grön turmalin, rosenslipade diamanter, kedjan i 18K vitguld, längd 42 cm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rubiner, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, längd 4 cm, vikt 5 g, saknar snurrebussar.
ALLIANSRING, platina (950), briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g,
RING, 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-TCA/SI-P, stl 17,25 mm, Christian Fredriksson, Stockholm 1999, vikt 7 g.
BROSCH, silver, underdel i 14K guld, rosenslipade diamanter, längd 23 mm, vikt 2,7 g.
SMYCKESET, 2 delar, pärlcollier och pärlarmband, odlade pärlor ca 6,0-6,5 mm, off round, lås i förgyllt silver, längd 42 cm och 18 cm.
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 9 x 5 cm, ca 221 briljanter och ca 244 baguetter ca 8,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, vikt 41,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalt fasetterade blå safirer, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 3,7 g, stift.
BROSCH/DUBBELCLIP, silver, paste, längd 5,5 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 23,9 g, nagg.
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,12 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, stl 18,25 mm, vikt 7,3 g.
Belysning Taklampor
TAKLAMPA, Arx. Industrilampa i järn, höjd ca. 430 mm, diameter 560 mm. Kedjans längd ca. 640 mm.