Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
COLLIER, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv W-TCa/VS-SI, odlad pärla 10,5-13,5 mm längd 52 cm, vikt 11,2 g, några diamanter har nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 207 åttkantslipade diamanter ca 0.80 ctv W/VS-SI, valbar längd 42,5 och 45,5 cm vikt 7 g.
MATSILVER, 99 delar, Chippendale, silver, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 dessertskedar, 12 teskedar, 12 kaffeskedar, 2 salladsbestick, 1 såsslev, GAB 1950-1990-tal, vikt 4120,2 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 42 briljanter ca 6,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 18 cm, vikt 12,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Juvel-Hansson, Trelleborg 1975, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, platina, naturlig pärla ca 9,7 x 9,6 mm, off round, Bernhard Herz, Stockholm 1941, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
ARMBAND, 14K guld, 20 blå safirer ca 4,50 ctv, längd ca 18 cm, säkerhetskedja, vikt 12,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 108 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W(H)/VS-SI, huggies, vikt 7,7 g.
RING, 18K rodinerat guld, 6 ovalslipade rubiner ca 2,39 ctv, 52 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, caTCr-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 8,3 g, ett fåtal diamanter med nagg, rodinering på skenan har släppt något.
RING, 14K guld, 9 blå safirer, 5 mindre åttkantslipade diamanter stl 17 mm, vikt 5,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd ca 0,15 ct, 10 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/SI-P1, stl 18 mm, vikt 2,8 g.