Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca Light Brown/P, stift, vikt 4,9 g, snurrebussar saknas, några stenar med nagg.
SMYCKESET, armband, ring, silver, druvklasar, längd armband 19 cm, stl ring 16,5 mm, totalvikt 18,3 g.
LÄPPSTIFTHÅLLARE, silver, blom och bladdekor i relief, cabochonslipat sprucket orange glas, spegel, mått 5,9 x 1,7 cm, vikt 48,9 g, gravyr "MW".
PAGODRING, 14K guld/silver, runt fasetterade och droppslipade rosa turmaliner, stl 18,75+ mm, vikt 6,9 g, skadade stenar, håligheter och inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 3,42 ct, ovalt fasetterad, Etiopien, 13,9 x 9,91 x 5,9 mm, färgspel i mestadels rött, orange, gult och lite grönt.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 3,34 ct, Etiopien, 12,4 x 7,92 x 7,23 mm, färgspel i rött, gult och lite blått.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 3,16 ct, Etiopien, 13,8 x 9,06 x 5,06 mm, färgspel i rött orange och lite grönt.
COLLIER, lapis lazuli, kulor ca 14 mm, lås i silver, trätt på stålvajer, längd 56 cm.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 15,75+ mm (50), vikt 7,2 g, cert från 1996, ytterkartong, ej box.
SYSKONRING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 18,25 mm, Stockholm 1957, vikt 3,6 g.
TRESTENSRING, platina, 3 mediumslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18+ mm, Stockholm 1939, vikt 2,5 g, en diamant har repor i bordet, slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, ca TCR/P, 4 rosenstenar, skadade, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, längd 1,5 cm, vikt 1,8 g.