Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, snöflinga, ca 85 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, längd 2,5 cm, kedjans längd 40 cm, vikt totalt 3,8 g.
COLLIER, granater, kulor, ca 6,70 mm, lås i silver, längd 44 cm, trätt utan knutar, en skadad granat.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 8,70 mm, barocka, vita och färgade grå, trätt utan lås, längd 120 cm.
COLLIER, kristaller av ametist och korund, trätt på stålvajer, lås i silver, längd 44 cm, Maria B. Johansson, etui.
HÄNGE, 18K guld, matterad yta, rubin, 8 äkta pärlor, längd 5,2 cm, glasbaksida, GD&Co, Malmö 1880-tal, vikt 8,8 g, bucklor.
RING, 18K guld, matterad yta, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 18,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 3-3,50 mm, barocka, lås i silver, längd ca 42 cm.
ARMRING, 14K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca W/VS, mått 6 x 5 cm, vikt 11,1 g, etui.
RING, 18K vitguld, ovalt fasetterad ametist, 9 diamanter ca 0,09 ctv, en diamant saknas, stl 16,75 mm, GD&Co, Malmö, vikt 3,7 g, ametisten sitter löst i sin fattning.
COLLIER, ametistkulor, ca 12 mm, kullås i sterlingsilver, trätt utan knutar, längd ca 45 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, flodpärla, öppningsbar, omgjord, längd 5,3 cm, K Andersson, Stockholm 1908, ärtlänk, 2-radig, längd 43,5 cm, vikt totalt 26,6 g.
RING, 18K guld, 2 citriner, stl 17,5 mm, Ljungströms Guldvarufabrik, Stockholm 1962, vikt 7,4 g, skador på stenarnas hörn.
RING, 18K guld, bandagat, stl 15,5 mm, skenan stämplad Poraths, Norrtälje 1948, vikt 8,2 spricka i stenen.