Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, snidad snäckskalscamé, flerradig ärtlänk, längd 18,5 cm, vikt 27,2 g, cameén är lagad.
GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld/silver, pärla, rosenstenar, längd 3,5 cm, Stockholm 1903, vikt 2,7 g, senare nål.
Accessoarer Övrigt
RESEKAM, sterlingsilver, cabochon slipad blå safir, längd 9,7 cm, utländska stämplar, vikt 30,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 5 ovalslipade tanzaniter ca 3,75 ctv, 101 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, 40 x 23 mm, vikt 4,0 g.
HÄNGE, silver, droppslipad malakit, Eric Hjorth, Stockholm 1967, vikt 21,9 g, spricka i stenen.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, empire, Martin Lutz, Wien 1834, höjd 25,8 cm, vikt 707,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca W(H)/VS, längd 40 cm, säkerhetskedja, vikt 5,1 g.
OLGA LANNER (1884-1961), bokmärke, silver, stämplat Stockholm 1915, längd 6,8 cm, vikt 1,8 g, tvärarmar saknas.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, 8 briljant- och 7 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS-SI, stl 21,25 mm, vikt 4,8 g, en sten är inte diamant.
2 ALLIANSRINGAR, 18K guld, 18 medium- till briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/SI, svagt slitna fasettkanter, Sengels Guldsmedja, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW/VS, K. Torndals juvelerare AB, Stockholm 1966, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, en diamant med mindre skada.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 6 carréslipade rubiner ca 0,78 ctv, 5 carréslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS, stl 18 mm, vikt 3,6 g, nagg på 4 rubiner, 3 diamanter med mindre skador.
RING, 14K rodierat guld, ovalslipad safir ca 1,90 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,25+ mm, vikt 3,3 g.
ARMRING, 14K vitguld, 17 briljanter, 4 åttkantslipade diamanter 0,99 ctv enligt gravyr, ca W/VS, vikt 13,5 g.