Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2013
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 3,5-7,75 mm, lås 18K guld, pärla, 2 diamanter, längd 49 cm.
1. PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-8,0 mm, off round, lås 18K vitguld, längd 74 cm.
RING, 18K guld/vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS-SI, nagg i rondist, en av sidostenarna är skadad och har ej åsatts något värde, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 14K guld, droppformad sötvattenspärla ca 10 x 7,90 mm, längd 2,1 cm, ryska stämplar, vikt 1,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 3,80 mm, lås 18K guld, 2 gammalslipade och 2 rosenslipade diamanter ca TW-LY/SI, längd 47 cm.
HÄNGE, 18K guld, safir ca 0,50 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca Cr/VS-SI, vikt 1,4 g.
10 SAMESKEDAR, 1 sockertång, silver/förgyllt, Stenberg Nyström Haparanda, Gidlöf Kiruna, Malm & söderblom Boden, Lindbäck Nederkalix, 1936-1948, totalvikt 148,1 g, etui.
RING, 18K guld, 8 carréslipade rubiner, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K guld, 20 blå safirer, 25 åttkantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, Alton, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI-P, liten skada på 2 diamanter, E.K. Guld & Silver, Märsta, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.