Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2013
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,28 ct, ca CR(J)/SI, stl 16,75 mm, vikt 1,5 g, slitna klor
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, peridoter, tigeröga, lås i förgyllt silver, längd 90 cm.
ARMBAND, silver, markasiter, Victor Janson Guldvaru Ab, Lindesberg 1955, längd 19 cm, vikt 37,1 g, säkerhetskedja.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver/silver, troligen bergkristall, hänget stämplat Kultaseppa Salovaara Ky, Finland, pansarlänk, längd 41 cm, vikt 8,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 smaragder, stl 18,75 mm, vikt 5,1 g 1 smaragd skadad.
ALLIANSRING, 18K guld, 4 rubiner 0,44 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 3,3 g.
DOSA, sterlingsilver, råtta, höjd 3,5 cm, diameter 3,2 cm, engelska stämplar, vikt 21,7 g.