Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2013
RING, minst 8K guld, 25 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
COLLIER, doserad, fasettslipade kulor av rökkvarts 6,4 - 13,3 mm, längd 45 cm, vikt 56,5 g.
COLLIER, 57 ametistkulor, ovala något tillplattade, ca 8,0 x 6,0 x 4,7 mm, ca 84 ctv, längd 50 cm, vikt 23,6 g.
DOSA, silver, invändig förgyllning, nielloarbete, renmotiv, mått 9,6 x 3,6 x 2 cm, Österrike-Ungern, Wien 1859, vikt 92,2 g, slitage, små bucklor.
DOSA, silver, invändig förgyllning, nielloarbete, mått 8,7 x 4,2 x 2,5 cm, vikt 112,9 g, slitage, invändiga lagningar.
HÄNGE, 14K guld, rosa safir ca 1,30 ct, ovalslipad, mindre skada vid rondisten, vikt 1,2 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, silver, agat, kedjans längd 50 cm, hängets längd 3,5 cm, vikt totalt 12,7 g.