Avslutad | Moderna – Lördag 13 juli 2013
OLE LYNGGAARD, collier, ej lås, 14K guld/oxiderat silver, dobbar, längd 45 cm, vikt 17,0 g.
LAPPONIA, 2 ringar, 18K guld, Finland 1989 och 1990, stl 17,25 och 17,25+ mm, vikt 5,2 g, gravyr.
BROSCH, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/VS, 3x3 cm, vikt 12,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,03 ct, Cr(J)/VS1, HRD certifikat 13010128001, nagg på rondisten, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 138 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W/SI, längd 19 cm, bredd 1,3 cm, vikt 25,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca TW(G)/P1, stl 17+ mm, vikt 5,4 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Anemon, 18K vitguld, artnr. A1537-5001, design Charlotte Lynggaard, stl 17,75 mm, vikt 15,2 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Fikon, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,02 ct enligt gravyr, artnr. A1424-5001, design Charlotte Lynggaard, vikt 6,0 g.
OLE LYNGGAARD, ring, kvist, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,09 ctv, artnr. A1790-4001, stl 17,5 mm, 12,9 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Blonde, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, artnr. A1902-401, design Charlotte Lynggaard, vikt 10 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, droppslipad briljant ca 1,00 ct, ca TCa(L)/SI2, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,25 ctv W/SI enligt gravyr, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 4 rosa safirer, 3 prinsesslipade diamanter 0,21 ctv enligt gravyr, Stockholm 2001, stl 16 mm, vikt 14,0 g, 3 safirer med mindre skador.
3 BRILJANTARMRINGAR, 18K rodierat guld, 348 briljantslipade diamanter ca 5,57 ctv, ca W-TCr/SI, diamater 6,9 cm, vikt 21,3 g, 1 armring skev.
RING, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g.