Avslutad | Moderna – Lördag 13 juli 2013
BORGILA, skål, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1981, höjd 6,5 cm, vikt 230,6 g, gravyr.
ARMRING, sterlingsilver, tre vita stenar, pärla, detaljer guld, troligen Steen Gunner Rasmussen Danmark, 6,5x5 cm vikt 60,3 g.
RING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca SI-P, en diamant skadad, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 9,2 g.
RING, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,7 g.
RING, 18K guld, stjärnor, 61 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-P, stl 19 mm, vikt 11,4 g.
EFVA ATTLING, ring, Now or Never, 18K vitguld, 2006, stl 18,25+ mm, vikt 15,7 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 barocka odlade sötvattenpärlor ca 15 mm, laxrosa, krokar, vikt 8,9 g.
WIWEN NILSSON, snarlika manschettknappar, sterlingsilver, stämplade AN, signerade Wiwen Nilsson, Lund 1938 och 1943, vikt 10,9 g. (d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-CR/SI, längd 19,5 cm, vikt 9,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCa/SI-P, inneslutningar når ytan, stl 17,25 mm, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-CR/SI, England, vikt 5,1 g, stift.
2 RINGAR, 18K vitguld, ca 52 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCA/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCR/VS-P, hängets längd 2 cm, kedjans längd 42 cm, vikt totalt 2,5 g.
TIFFANY & CO, hänge/kedja, hjärtan, sterlingsilver, kedja 45 cm, vikt 15,1 g, originalpåse, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 2 cm, vikt 2,1 g, stift.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, nr 5, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,06 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 11,4 g, gravyr.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, nr 5, 18K guld, design Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 11,1 g, gravyr.