Avslutad | Moderna – Lördag 13 juli 2013
OLE LYNGGAARD, hänge, 18K guld, briljantslipad diamant 0,05 ct, längd 3,3 cm, vikt 9 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, ovalt fasetterad akvamarin, mått 2,6 x 2,2 cm, vikt 18,3 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, stl 17 mm, vikt 8,2 g.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, japansk tallkvist nr 42, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1961, mått 6,5 x 4,5 cm. (d)
BÄGARE, sterlingsilver, Svedboms, Vetlanda 1979, hamrad yta, höjd 5,7 cm, vikt 97,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 650 åttkantslipade diamanter 2 ctv, vikt 10,3 g, en sten saknas, stift.
RING, 18K vitguld, odlad South Sea pärla ca 16,10 mm, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 14,3 g.
RING, 14K guld, navettslipad citrin, 22 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 15,8 g.
OLE LYNGGAARD, 2 collier, ett par örhängen, stenkulor ca 8,5/10/12 mm, stift, 18K guld, längd 45,5/41,5 cm, originaletui skadat.
LAPPONIA, ring, 18K guld/platina, 2 briljantslipade diamanter 0,06 ctv enligt gravyr, Finland 1993, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, påse.
RING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 13,5 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 8,3 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Prisme, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 12,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,47 ct, TW(G)/VS2, stl 19 mm, vikt 4,4 g.
WIWEN NILSSON, collier, förgyllt sterlingsilver, fasetterad bergkristall ca 2,5 x 2,2 cm, ring och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1944, stavarnas längd 2 cm, bergkristallen har nagg i de fyra hörnen. (d)