Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2013
BÄGARE, silver, utsirad blomsterdekor, invändigt förgylld, Mappin & Webb, London, England 1920, 3 kulfötter, höjd 9,5 cm, vikt 136,9 g.
RING, platina, svart opal ca 3,50 ct, briljant- och baguetteslipade diamanter 0,72 ctv enligt gravyr, ca TCR-CR/VS-SI, nagg, svaga fattningar, stl 17,75 mm, vikt 9,7 g.
RING, 18K guld, grön jade (sliten ovansida) 19 x 13 mm, kinesiska stämplar, gravyr "24/7 1954", stl 18 mm, vikt 5,3 g, etui.
RING, 18K guld, rosenslipad diamant ca 0,30 ct, gul färgton, blå emalj, Sverige 1840, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, silver, delvis förgyllda, vita topaser, troligen från tidigt 1900-tal, omgjorda till skruvmekanism 1958, vikt 4,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 20,1 g.
COLLIER, fasetterade äkta ädelstenskulor i olika färger, ca 160 ctv, 7-radig, längd 42 cm, vikt 60,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 4 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS, längd 16,75 cm, vikt 12,5 g.
COLLIER, 14K guld/vitguld, 3 rubiner, 16 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI, längd 40 cm, vikt 12,4 g.
BROSCH, 18K vitguld, smaragd ca 1,00 ct (skada på undersidan), 30 briljant-, åttkant-, baguett- och gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, 35 x 27 mm, vikt 16,4 g, några diamanter med mindre nagg.
RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,47 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17 mm, vikt 2,9 g, mindre skador på de mindre diamanterna.
ALLIANSRING, 18K trefärgat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 8,0 g, en diamant med repa på bordet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,33 ct, ca TW(G)/VS1, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, tillv i Göteborg 1977.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, stl 19,5 mm, vikt 11,7 g, rodinering har släppt något på skenan.
RING, 18K guld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 20,5 mm, vikt 13,4 g, en diamant skadad, 2 diamanter med nagg.
HÄNGE/KORS, 18K guld, 4,7 x 2,6 cm, 5 droppslipade smaragder ca 4,35 ctv, 19 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS-SI, rubin ca 0,36 ct, vikt 5,8 g.