101 - 120 av 309
1...567...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2013

Klubbad för

GUSTAF FOLCKER (1807-65), kakspade, silver, skaft med dekor av vinrankor, bladet med graverad dekor, längd 28 cm, Stockholm 1855, vikt 56,7 g, gravyr, bladet är trasigt vid fästet.

Utrop: 325 kr

Silver Fat

FAT, silver, genombruten dekor, oval form, botten med festmotiv i relief, 18,5 x 14,5 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 154,3 g.

700 kr

Utrop: 750 kr

DOSA, silver, invändig förgyllning, oval form, reliefdekor, 9,3 x 6,5 x 2,0 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 102,4 g.

500 kr

Utrop: 550 kr

SKÅL, silver, oktagonal form, genombruten gallerdekor med festonger och medaljonger, bredd 20,9 cm, höjd 8,5 cm, Stockholm 1906, vikt 460,9 g.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenpärlor ca 11 mm, diamanter ctv 0,90, ca W-TopCr/SI, stift, vikt 7,8 g.

Utrop: 8 900 kr

RING, 18K guld/vitguld, 7 briljanter ca 0,14 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g, svensktillverkad.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir, 12 briljantslipade diamanter 0,05 ctv enligt gravyr, ca TCA/SI, stl 18 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K rodierat guld, 3 blå safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,5 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,6-,7 mm, rodochrositkulor, lås 18K guld, turkos, halvpärlor, längd 85 cm, bör träs om.

Utrop: 2 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 6-9,7 mm, lås 18K guld, odlad pärla, guldkulor, längd 62 cm.

Utrop: 2 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H) /SI-P, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g, rodinering har släppt något på skenan, nagg på en av diamanterna.

Utrop: 7 400 kr

COLLIER, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-W/SI, safir ca 0,34 ct, längd ca 42 cm, vikt 10,5 g.

5 300 kr

Utrop: 5 900 kr

RING, 18K vitguld/guld, smaragd 1,07 ct enligt gravyr, 2 briljantslipade diamanter 1,31 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/P1, Stockholm 1972, stl 19,25 mm, vikt 7,4 g, slitna fasettkanter samt repor och nagg på smaragd, gravyr.

Utrop: 16 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25+ mm, vikt 3,3 g, en diamant skadad.

Utrop: 8 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter samt 2 åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Carlman, Hovjuvelerare, Stockholm 1975, stift/clips, vikt 6,3 g.

8 500 kr

Utrop: 9 700 kr

BROSCH, 14K guld, 9 turkoser, 16 rosenslipade diamanter ca 0,10 ct, Ryssland, 4x1 cm, vikt 9,2 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,85 ct, 6 navettslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, WA Bolin, Stockholm 1978, stl 18,25 mm, vikt 6,7 g, slitna fasettkanter samt nagg på smaragd.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade smaragder ca 1,50 ctv, 6 navettslipade diamanter samt 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 4,0 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd, ring formad som en orm, stl 17,75 mm, vikt 9,9 g.

4 300 kr

Utrop: 2 700 kr

2 HÄNGEN, silver, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr-Ca/SI-P, vikt 7,1 g, 3 diamanter saknas, skador på många av diamanterna.

Utrop: 1 400 kr