Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2013
GUSTAF FOLCKER (1807-65), kakspade, silver, skaft med dekor av vinrankor, bladet med graverad dekor, längd 28 cm, Stockholm 1855, vikt 56,7 g, gravyr, bladet är trasigt vid fästet.
Silver Fat
FAT, silver, genombruten dekor, oval form, botten med festmotiv i relief, 18,5 x 14,5 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 154,3 g.
DOSA, silver, invändig förgyllning, oval form, reliefdekor, 9,3 x 6,5 x 2,0 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 102,4 g.
SKÅL, silver, oktagonal form, genombruten gallerdekor med festonger och medaljonger, bredd 20,9 cm, höjd 8,5 cm, Stockholm 1906, vikt 460,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenpärlor ca 11 mm, diamanter ctv 0,90, ca W-TopCr/SI, stift, vikt 7,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, 7 briljanter ca 0,14 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g, svensktillverkad.
RING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir, 12 briljantslipade diamanter 0,05 ctv enligt gravyr, ca TCA/SI, stl 18 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K rodierat guld, 3 blå safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,5 mm, vikt 6,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,6-,7 mm, rodochrositkulor, lås 18K guld, turkos, halvpärlor, längd 85 cm, bör träs om.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 6-9,7 mm, lås 18K guld, odlad pärla, guldkulor, längd 62 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H) /SI-P, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g, rodinering har släppt något på skenan, nagg på en av diamanterna.
COLLIER, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-W/SI, safir ca 0,34 ct, längd ca 42 cm, vikt 10,5 g.
RING, 18K vitguld/guld, smaragd 1,07 ct enligt gravyr, 2 briljantslipade diamanter 1,31 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/P1, Stockholm 1972, stl 19,25 mm, vikt 7,4 g, slitna fasettkanter samt repor och nagg på smaragd, gravyr.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25+ mm, vikt 3,3 g, en diamant skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter samt 2 åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Carlman, Hovjuvelerare, Stockholm 1975, stift/clips, vikt 6,3 g.
BROSCH, 14K guld, 9 turkoser, 16 rosenslipade diamanter ca 0,10 ct, Ryssland, 4x1 cm, vikt 9,2 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,85 ct, 6 navettslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, WA Bolin, Stockholm 1978, stl 18,25 mm, vikt 6,7 g, slitna fasettkanter samt nagg på smaragd.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade smaragder ca 1,50 ctv, 6 navettslipade diamanter samt 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 4,0 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd, ring formad som en orm, stl 17,75 mm, vikt 9,9 g.