Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2013
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca TW/SI, stl 16,5 mm, Gamla stadens guld& silver, Malmö 1984, vikt 3,4 g.
RING, rodierat guld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, nagg på kuletter, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30, ca W/VS, stift, vikt 0,9 g.
2 DIAMANTER, 0,69 ct totalt, briljantslipade, TW-W(G-H)/VS2-SI1, matchande par.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 10-10,5 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 10-10,5 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 5,2 g.
HÄNGE, silver, rosa emalj, ägg, odlade sötvattenspärlor, öppningsbart, 4x2 cm, vikt 15,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Hallberg Stockholm 1984, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TCa(L)/SI, 30 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 8,6 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 73 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 5,4 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K trefärgat guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, huggies, vikt 3,9 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, kors, Artur Guld, Köping ca 2010, längd 43 cm, vikt 7,4 g.
TRESTENSRING, modell Magnefik, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 1,30 ctv enligt gravyr, ca R-TW/VVS-VS, Sandin Göteborg, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, säkerhetskedja, längd ca 19,5 cm.
LJUSSTAKE, silver, nyrokokostil, 5-armad, Finland 1945, höjd ca 38 cm, vikt 1285,9 g, fylld.
RESEBESTICK, 3 delar, silver, matsked, matkniv, matgaffel, A Halberstadt, Köpenhamn Danmark 1800-talets slut, vikt 92,3 g, originaletui.
COLLIER, minst 18K guld, 8 ovalslipade rubiner ca 4,50 ctv, längd 42 cm, vikt 7,3 g, några rubiner med nagg.