Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2013
RING, 14K guld/vitguld, ovalslipad tsavorit ca 1,16 ct, mindre skada vid rondisten, inneslutningar som når ytan, 16 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
COLLIER, 18K guld, 21 smaragder ca 0,60 ctv, 19 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW- Ca(G-N)/VS, längd 44 cm, vikt 43,7 g, några smaragder skadade.
RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter 1,70 ctv enligt gravyr, ca TW(F-G)/VVS-VS, Kaplans, Stockholm 1994, stl 15,5 mm, vikt 8,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/VS2, stl 16 mm, vikt 2,4 g.
MATSILVER, 99 delar, modell Svensk, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsgaffler, 12 bordsknivar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 dessertskedar, 2 smörknivar, 1 såsslev, Hallbergs ca 1940-tal, silvervikt ca 3300 g, lindor.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,90 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 42 cm, vikt 2,9 g.
BROSCH, 18K vitguld, 13 briljant och 42 åttkantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS, längd 6 cm, vikt 10,2 g, en briljant skadad.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 9,00-9,40 mm, off round, smyckesdel 18K vitguld, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, längd ca 88 cm, ej öppningsbart.
COLLIER, Prasiolit, fasettslipade ellipsformade kulor, doserade 7,8 - 11,0 mm, ca 240 ctv, längd 46 cm, vikt 52,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 9,20 mm, 2 diamanter ca 0,30 ctv ca W-CR/VS, vikt 4,9 g, stift.
Ädelstenar Övrigt
RÖD SPINELL, 9,97 ct, oval blandslipning, 14,10 x 11,82 x 7,32 mm, GIL Stone Report 277370.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljanter ca 0,94 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,6 g.
CARMOSÉRING, platina, blå safir, 8 diamanter, mediumslipade och åttkantslipade ca 0,27 ctv, stl 17,5 mm, petterssons eftr juvelerar Ab, Stockholm 1931, vikt 2,9 g, slitna klor.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, trapplipad citrin, Sandqvist Gerdt Hartvig, Stockholm 1953 stl 17,25 mm, vikt 10,9 g.