Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj 2013
TIFFANY & CO, tång, sterlingsilver, längd 19 cm, vikt 87,5 g, gravyr, bucklor, böjd.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, silver, rektangulära med utskurna hål, vikt 15,2 g.
BROSCH, sterlingsilver, vit emalj, Aksel Holmsen, Norge, mått 6,4 x 3 cm, vikt 12,9 g, emaljskada.
BROSCH, silver, snidad rosenkvarts, limmad, mindre skada på rosenkvartsen, mått 4,3 x 3,1 cm, vikt 17 g.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, silver, blå och vit emalj, vikt 8,4 g, emaljskador.
Porslin Vaser
PENSELBURK, porslin, Kina, 1900-tal eller 2000-tal, dekor av fåglar och blommor, höjd 12 cm, vikt 404,8 g.
ÖRHÄNGEN, silver, 1900-talets mitt, otydligt signerade, höjd 4 cm, vikt 6,7 g, clips.