Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj 2013
COLLIER, odlade ovala vita och färgade gröna sötvattenpärlor, färgstenar, längd 1,5 m, vikt 134,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvatten pärlor, färgstenar, längd 60 / 68 cm, två rader, vikt 58,3 g.
COLLIER, gulmetall, blandade färgstenar och odlade sötvattenspärlor (vissa färgade), tre rader, längd 50 cm, vikt 76,9 g.
COLLIER, odlade ovala sötvattenpärlor, färgstenar, tre rader, längd 45 cm, vikt 58,4 g.
PÄRLCOLLIER, vitmetall, odlade färgade sötvattenpärlor, färgstenar, längd 45 cm, vikt 78,0 g, fem rader.
PÄRLCOLLIER, vitmetall, odlade sötvattenspärlor i olika former varav några är färgade, färgstenar, 3 rader, längd 44 cm, vikt 62,6 g.
PÄRLCOLLIER, vitmetall, odlade ovala färgade sötvattenpärlor, tre rader, längd 47 cm, vikt 72,6 g.
PÄRLCOLLIER, vitmatall, odlade ovala färgade sötvattenspärlor färgstenar, längd 50 cm, vikt 83,3 g, tre rader.
PÄRLCOLLIER, sterling silver, odlade sötvattenpärlor ca 12 mm, längd 47 cm, vikt 87,7 g, offround.
PÄRLCOLLIER, silver, granater, odlade sötvattenpärlor 8-9 mm, 2 rader, längd 65 cm, vikt 159,3 g, offround.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala, ca 5 mm, längd ca 2 m, vikt 68,8 g, oknutet.
COLLIER OCH ARMBAND, sterling silver, odlade ovala sötvattenpärlor, längder 20 och 45 cm, vikt 13,1 g.
3 PAR ÖRHÄNGEN, silver, emalj, 2 par stämplade M Back, Stockholm 1949, 1 par stämplade Norge, clips, ett clips löst.
FINGERBORG, silver, ametist, Bröderna Lundqvist, Falun 1932, vikt 3,0 g, gravyr, bucklor, ametisten sitter något löst.
DAVID ANDERSEN, 6 moccaskedar, förgyllt sterlingsilver, emalj, Norge, vikt 57 g, mindre emaljskador, etui.
SORGSMYCKE, brosch, silver, onyx, spännet stämplat Stockholm 1902, mått 6,5 x 4,7 cm, vikt 38,8 g, lödningar.