Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2013
ALTON, ring, sterlingsilver, syntetisk spinell, Falköping 1968, stl 17,75 mm, vikt 12,1 g.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1950, längd 5,9 cm, vikt 6,3. (d)
BERNT HÖGKVIST, ring, 18K guld, orange cubic zirkonia, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 21,1 g, originaletui.
COLLIER, bergkristall, lås, förgyllt sterlingsilver, kula ca 1,9 cm, Smide och Form, längd 42,5 cm, vikt 149,6 g, originalask.
TRESTENSRING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/SI2-P1, stl 15,5 mm, vikt 4,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kula med briljantslipade diamanter ca 2,56 ctv, ca W/SI, 3 diamanter skadade, ca 12 mm, längd 53 cm, vikt 12,3 g.
MONTBLANC, örhängen, embraising star, sterling silver, vikt 11,9 g, diameter 2,3 cm, stift, originaletui och ytterkartong.
MONTBLANC, armband, stars in chain, sterling silver, 3-radigt, vikt 23 g, längd 18 cm, originaletui och ytterkartong.
OLE LYNGGAARD, lås, kedja, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ankarlänk med 4 hjärtan, längd ca 47 cm, vikt 11,2 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Lace, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 14,4 g.